Kosmeceutyk a kosmetyk – w czym tkwi różnica?

3078

Czy zastanawiało Was kiedyś, czy drobna różnica między wyrazami w powyższym tytule ma znaczenie? Czy dodatkowa sylaba jest w przypadku tej pary jedynie fikuśnym dodatkiem, nie niosącym  większego znaczenia, a oba terminy można używać wymiennie? Jeśli zwróciliście na to uwagę choć raz i przez chwilę, zapraszamy do lektury tekstu, który, mamy nadzieję, uporządkuje Waszą wiedzę w tym temacie ?

Według definicji…

Kosmetyki, według obowiązującej w Polsce definicji to produkty przeznaczone do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała: ze skórą, włosami, zębami czy paznokciami. Ich zadaniem jest utrzymanie wspomnianych części ciała w czystości, ich ochrona, poprawa zapachu, perfumowanie lub upiększanie. Co istotne, prócz nietoksyczności, nieszkodliwości działania, kosmetyki nie powinny zawierać w swoim składzie substancji aktywnych o działaniu leczniczym, takim, jakie zawierają leki.

Kosmetyk to za mało

Wraz z rozwojem kosmetologii na rynku zaczęły pojawiać się produkty, dla których podobne definicje przestały być wystarczające. Kremy, emulsje, maści do codziennego użytku, ale zawierające substancje aktywne w znaczących stężeniach, miały za zadanie nie tylko pielęgnować skórę, włosy czy paznokcie, ale również, choć nie były lekami na receptę, wykazywały działanie terapeutyczne. Mogły także wspomagać działanie medykamentów w przypadku leczenia chorób skórnych, gojenia się ran czy też dawały świetne rezultaty przeciwstarzeniowe.

Między kosmetykami a lekami

Potrzeba sklasyfikowania  produktów, które znalazły się między kosmetykami a lekami, wyróżnienia ich, nadania odpowiedniej rangi doprowadziła w latach 70. minionego wieku do powstania terminu kosmeceutyk. Jego autorem jest profesor dermatologii Uniwersytetu w Pensylwanii, Albert M. Kligman.

Czym więc kosmeceutyki różnią się od kosmetyków?

Przede wszystkim kosmeceutyki zawierają takie składniki aktywne, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w ludzkiej skórze. To właśnie ich zawartość (lub wysokie stężenie) może powodować efekt terapeutyczny, wynikający z działania mechanizmów wywoływanych przez określony składnik. W zależności od zawartych składników może to być działanie przeciwłupieżowe, łagodzące egzemę, trądzik, stymulują regenerację, zwiększające odporność skóry, redukujące przebarwienia, rozstępy, cellulit, ale i na przykład w różnym zakresie opóźniające procesy starzenia, jakie zachodzą w skórze.

W przypadku chorób dermatologicznych lub przypadłości objawiających się zmianami skórnymi kosmeceutyki mogą w znaczący sposób polepszyć stan skóry
, złagodzić objawy chorobowe. Warto pamiętać jednocześnie, że preparaty te nie są lekami i nie można ich traktować jako lekarstwo, ale pomoc w terapii, stosowaną równolegle lub po zakończeniu leczenia ustalonego przez specjalistę, jako profilaktykę przeciw ewentualnym nawrotom objawów.

Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze wynalazki z dziedziny biotechnologii i farmakologii. Ich skład jest często wynikiem odkryć naukowych, długotrwałych badań laboratoryjnych, a składniki aktywne to substancje, których komponenty oraz proces produkcji objęte są patentem. Również proces produkcji, którego warunki ze względu na specyfikę komponentów i docelowego działania są podobne do produkcji leków jest walorem. Dzięki temu stosowanie kosmeceutyków jest bezpieczne i niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko uczuleń.

Składnikami aktywnymi, które przydają preparatom właściwości terapeutycznych są np. witaminy, jak retinol i pochodne tokoferolu, lipidowe  formy kwasu askorbinowego i pantenol, flawonoidy, pochodne kwasów alfa i gamma linolenowego oraz kwasu arachidonowego. Specyficzną grupę kosmeceutyków stanowią preparaty biotechnologiczne, jak niskocząsteczkowe peptydy (jak na przykład te występujące w Biopeptide Complex) czy oligosacharydy, które ingerują w procesy tkankowe.

Obecność wyjątkowych w działaniu i wysoko stężonych składników aktywnych sprawia, iż kosmeceutyki stają się pomostem pomiędzy codzienną pielęgnacją dostępną dla każdego a medycyną estetyczną.
Np. preparaty z SYN AKE®, neuropeptydem naśladującym działanie toksyny znajdującej się w jadzie żmii (Temple Viper, znanej jako najsilniejszy peptyd rozkurczający) neutralizuje mikroskurcze włókien mięśniowych. Daje efekt ‚botox-like, jednak bez wizyt w gabinecie i iniekcji. Co równie ważne, kosmeceutyki mogą wspomóc lub podtrzymać efekty zabiegów gabinetowych. Wybierając kosmeceutyk o działaniu przyspieszającym gojenie, regenerującym, poprawiającym stan skóry po zabiegach, skóra szybciej ‘dojdzie do siebie’, a produkt ze składnikami dedykowanymi działaniu anti-aging pozwoli na dłużej cieszyć się efektami po wizycie w gabinecie dermatologii estetycznej.

 

Podsumowując: Kosmeceutyki to preparaty pomiędzy kosmetykami a lekami. Zawierają takie składniki i/lub w takich stężeniach, że ich działanie na skórę, włosy czy paznokcie jest terapeutyczne. Choć same nie leczą, w znaczący sposób mogą przyspieszyć, ułatwić, wspomóc proces leczenia, a także złagodzić objawy i zapobiec ewentualnym nawrotom choroby. Składniki preparatów kosmeceutycznych to innowacyjne substancje, często objęte patentem, to efekty nowoczesnych procesów technologicznych czy wieloletnich badań naukowych. Mianem kosmeceutyków określamy wszystkie produkty marki Larens.
Poprzedni artykułHistoria z rybą w tle – czyli w czym tkwi moc najskuteczniejszych preparatów anti-aging na świecie
Następny artykułKurkumina – przeciwnowotworowa broń natury